With no changes to a group ofnpeople,
1) Average age of the group will increase by 1year for every year that passes by.
2) Total age of the group will increase by nyears for every year that passes by.
Example 13
The average age of a family of 6 members, that include Mary, John and Oliver, was 45 in 2010. Mary and John are married to each other and had a baby in 2014. In 2016, Oliver died at the age of 62. What was the average age of the family in 2018, if nobody else had a baby or died during this period?
(1) 39
(2) 41
(3) 43
(4) 45
Solution
Average age of the 6 members in 2014=45+4=49
Total age of the 6 members in 2014=49×6=294
With a just-born baby, total age of7members in2014 remains the same at 294.
The total age would have increased to 294+7×2=308 = 308 in 2016.
As a person aged 62 died, average in 2016=6308−62=41
Average age of the members in 2018=41+2=43
Answer: 43
6.2 Consecutive Integers
For n consecutive integers x1,x2,...,xn,
1) As they are in AP, Average of these integers, x=2x1+xn
∴ Averages of consecutive integers will be in multiples of0.5
2) If the smallest term x1 is removed, new average =x+0.5
3) If the largest term xn is removed, new average =x−0.5
∴ New average when an integer is removed is between x−0.5 and x+0.5
Example 14
A set of consecutive positive integers beginning with 1 is written on the blackboard. A student came along and erased one number. The average of the remaining numbers is 35177. What was the number erased? [CAT 2001]
(1) 7
(2) 8
(3) 9
(4) None of these
Solution
Average of a set of consecutive natural number is always a multiple of 0.5. When one number is removed from this set, the average increases or decreases by a maximum of 0.5 as explained above.
When a number is removed, the average becomes 35177, which is between 35 and 35.5. Therefore, the initial average should have been either 35or35.5.
Denominator for the new average has 17. Therefore, the new number of terms is a multiple of17.
Let n be the initial number of terms on the board.
Average of n consecutive natural numbers =2n+1
If the initial average =35, then n=69. And, if initial average 35.5,n=70.
When the number of terms is reduced by 1, we get the number of terms, which should be a multiple of 17. This is possible only when the initial number of terms n=69 and the new number of terms is 68(17×4).
∴ Initially, there were 69 integers on the board and the average was 35.
Sum of 69 integers =35×69=2415
Sum of 68 integers =35177×68=17602×68=2408
The number erased =2415−2408=7
Answer: (1) 7
6.3 Items joining or leaving a group
When 1 or more items join or leave a group,
New Average =New Number of ItemsNew Sum of Values
Alternatively, we can assume that the items joining or leaving the group have the same value as the initial average and add or subtract the relative impact. This is shown in the following example's alternative solution.
Example 15
The average weight of 63 students in a class is 77 kg. When a new student joined the class, this average increased to 78 kg. What is the weight of the new student?
Solution
Let the weight of the new student be x.
Initial Weight =63×77=4851
New average =63+14851+x=78
⇒ 4851+x = 4992
⇒ x = 141
Alternatively (Recommended Method)
Average of 63 students in the class =77 kg
Average remains unchanged, if the new student's weight was77kg.
However, the average increases by1kg for the new total of 64students. This means 1) The new student brought in additional weight 2) Additional weight =1×64=64kg
New student's weight = Assumed Weight + Additional Weight =77+64=141
Answer: 141 kg
Note: Calculation in the second method is minimal.
Example 16
The average weight of 56 students in a class is 43 kg. When 2 students left the class, the new average increased to 43.5 kg. What is the average weight of the 2 students who left the group?
Solution
Average of 56 students in the class =43 kg
Average remains unchanged if the 2 students had weighed 43 kg each, a total of 86kg.
However, when they left, the average increases by0.5kg for the new total of 54students. This means 1) The students who left took away less weight (or weighed less than the average) 2) Reduced weight =0.5×54=27kg
Weight of students who left = Assumed Weight − Reduced Weight =86−27=59
Average weight of the 2 students =259=29.5 kg
Answer: 29.5 kg
Note: The solution includes the thought process, which might make it long. But the calculation is minimal.
Example 17
Average runs scored by a player is the total runs divided by the number of matches played by him/her. Smriti had average of 30 runs in the first 24 matches. After the next 4 matches, her average reduced to 28.5 runs. What is the average of the runs she scored in her last 4 matches?
Solution
Average of 24 matches =30
Average remains unchanged if she scored 30 runs in each of the next 4 matches, totalling to 120runs
However, average decreases by1.5runs for the new number of 28matches. 1) She scored less runs in the additional matches 2) Reduced Runs =1.5×28=42runs
Run in last 4 matches =120−42=78
Average in last 4 matches =478=19.5
Answer: 19.5 runs
6.4 Replacement
When one or more items leave a group and the same number of items join the group, the number of items remain unchanged. In these questions, we can only find the difference between the values of items leaving the group and those joining the group. We, however, need additional information to find their exact values.
Example 18
The average height of 11 players in a team is 178 cm. When Joel leaves the team and Jeff joins, the average height reduces by 3 cm.Which of the following is true?
(1) Joel is shorter than Jeff by 30 cm
(2) Joel is shorter than Jeff by 33 cm
(3) Joel is taller than Jeff by 30 cm
(4) Joel is taller than Jeff by 33 cm
Solution
Total height of 10 players and Joel =178×11=1958
Total height of 10 players and Jeff =(178−3)×11=1925
∴ Joel is taller than Jeff by 1958−1925=33 cm
Alternatively (Recommended Method)
With Joel leaving and Jeff joining, the number of players is unchanged at 11 players.
As the average height reduces, Jeff's height is lower than Joel.